Staff List

 

Governors

Mr H Cocke (Chair of Governors)
Mrs E Barkham | Mr B Davies | Mrs C Culley | Mrs N Hunter
Mr CJ Jarrold | Mrs J Offer | Dr TR Skule | Mr S West
Mr A Van Wensveen

Headmaster

Mr CJ Saenger, BA (Hons), QTS – English

Prep School Teaching Staff

Mr R Nye, BA (Hons), FLCM, PGCE – Deputy Headmaster, Performing Arts
Mr D Morgan, BA (Hons), PGCE – Deputy Head Academic, Maths
Mr S Moulton, MA, PGCE – Head of RS, Performing Arts and Latin, Senior Tutor, DSL
Mr G Ashworth, BSc (Hons), PGCE – Head of Juniors, Head of Computing, Mathematics
Mrs G Gray, BEd – Head of EdX & Pupil Progress, Mathematics

Miss M Anson, BA (Hons) – English
Mrs A Catton, BSc (Hons), PGCE – Science
Mrs H Clemmitt, BEd (Hons) – English, PE 
Mr RA Cox, BSc (Hons), PGCE – Head of Junior Science, Outdoor Pursuits
Mrs MA Cox, MSc, PGCE, MA (Ed) – Head of Geography
Mme CMK Curson, MA, PGCE – French, Classical Studies
Mrs O Brass, BA (Hons) QTS – Year 3
Miss EJ Fox, BA (Hons), PGCE – English, Librarian
Mr CD Jeremiah, BA (Hons), PGCE – Head of DT, Head of PE
Mr T Loe, BA (Hons), PGCE – Head of Art, DT
Mrs RS Parker, BA (Hons), PGCE – Head of English, RS
Mr N Price, BA, PGCE – Head of History
Mr ATJ Randle, BEd (Hons) – Director of Sport, Mathematics
Mr MJ Smith, BA (Hons), GTP (QTS) – Head of Mathematics
Mrs E Sowden, BEd (Hons) – Mathematics
Mme HT Tulodziecki, BEd (Hons) – Head of Modern Languages
Mrs V Wakefield – SENDCO, Learning & Emotional Support Teacher
Mrs N Warde, BA(Hons), MA, QTS – Performing Arts
Mrs NJ Williams, BSc (Hons), PGCE – Year 3

Nursery and Pre-Prep Teaching Staff

Miss A Goodhew, BA (Hons), PGCE – Head of Key Stage 1, Year 1
Miss TN Monaghan, BSc (Hons), PGCE – Head of EYFS, Reception

Mrs A Appleby Ingram, BA (Hons) (QTS) – Pre-Prep Learning Support Teacher
Mrs L Al-Masri, BA (Hons), PGCE - Reception
Mrs S Bolter, BA (Hons) – Pre-Prep Music
Mr D Clark, BSc (Hons), PGCE – Year 2, Curriculum Coordinator
Mrs S Goodwin, BA (Hons), EYP – Nursery Manager
Mrs C Meredith, BA (Hons), MA, PGCE – Pre-Prep
Mrs SE Morton, BA (Hons), PGCE – Year 2
Miss J Walker, BA (Hons) – Early Years Practitioner 

Teaching Assistants 

Miss S Barman – Swimming Coach
Miss C Beale – Pre-Prep
Mrs H Boughton – Nursery
Mrs S Brown – Food Technology
Mrs R Diallo – LAMDA
Mrs SD Dillingham – Pre-Prep
Miss L Edwards – Pre-Prep, Early Morning Club

 

 

Teaching Assistants cont.

Miss C Goulding – Nursery
Mr W Grogan – Sports Coach
Mrs S Gormley-Bowdler – LAMDA  
Miss T Hannam-Daniels – LAMDA
Mrs CR Hargreaves – Nursery
Mrs E Murfin – Science Assistant, Games Coach
Miss A Nichol – Nursery
Mrs T Patel – Pre-Prep
Mr S Ryan – Student Teaching Assistant
Miss I Shepherd – Student Teaching Assistant
Mrs S Skinner – Prep, After School Club
Miss G Simmons – Student Teaching Assistant
Mrs L Smith – Pre-Prep
Mrs B Taylor – Nursery
Mr T Yorke – Prep         

Peripatetic

Mr M Bennett – Percussion
Mrs S Bolter – Saxophone, Clarinet, Flute
Mrs J Bowerman – Piano
Mr P Daish-Handy – Cello
Mrs K Dando – Violin
Mrs S Holloway – Oboe
Mr N Sissons – Piano
Mr K Stockley – Guitar
Mr R Tooley – Brass
Mrs J Willcock – Voice

Administration

Mr J Perry – Bursar
Mrs L Chaffey – Head’s PA
Mrs C Dickson – Marketing 
Mrs S Fairfield – Financial Administrator
Mr N Fairfield – ICT Technician 
Mrs J Jeremiah – Receptionist, Second-Hand Uniform Shop
Mrs JM Siggers – Admissions & School Fees Administrator
Mrs H Spring – Academic Administrator

Domestic

Miss CJ Stokes – Matron
Assistant Matrons – Mrs J Clayden | Mrs H Corben

Kitchen

Mrs SM Jones – Catering Manager
Mrs S Baker – Chef
Mrs S Clayton | Mrs C Laurence | Mrs A Morris | Mrs WA Roberts
Mrs P Samways | Mrs R Samways | Miss L Stafford 

School Buses

Mr T Adams | Mr M Barter | Mr D Beck | Mr A Field | Mr MR Giles
Mr P Whitmarsh | Mr S Wilkinson | Mr N Fairfield

Maintenance

Mr KR Randle – Clerk of Works
Mr A Hargreaves | Mr S Ward