STAFF LIST

 

Governors

Mr H Cocke (Chair of Governors)
Mrs E Barkham | Mr B Davies | Mrs C Culley | Mrs N Hunter | Mr CJ Jarrold | Dr TR Skule
Mr M Timberlake | Mr S West

Headmaster

Mr CJ Saenger, BA, QTS – Drama

Prep School Teaching Staff

Mr R Nye, BA (Hons), FLCM, PGCE – Deputy Headmaster, Drama
Mrs K Rielly, BA (Hons), PGCE – Director of Studies, English
Mr S Moulton, MA, PGCE – Head of RS and PSHE, Head of Latin, Senior Tutor and DSL

Miss M Anson, BA (Hons) – Head of English
Mr G Ashworth, BSc (Hons), PGCE – Head of Computing, Mathematics
Mrs A Catton, BSc (Hons), PGCE – Science
Mrs H Clemmitt, BEd (Hons) – English, PE and RS
Mr RA Cox, BSc (Hons), PGCE – Year 3, Outdoor Activities
Mrs MA Cox, MSc, PGCE, MA (Ed) – Head of Geography
Mme CMK Curson, MA, PGCE – French, Classical Studies
Miss EJ Fox, BA (Hons), PGCE – English, Librarian
Mrs G Gray, BEd – Head of EdX, Mathematics
Mrs S Heffer, BSc (Hons), PGCE – Science
Mr CD Jeremiah, BA (Hons), PGCE – Head of DT, Head of PE
Mr T Loe, BA (Hons), PGCE – Head of Art, DT
Mrs RS Parker, BA (Hons), PGCE – English, French, RS
Mr N Price, BA, PGCE – Head of History
Mr ATJ Randle, BEd (Hons) – Director of Sport, Mathematics
Mr MJ Smith, BA (Hons), GTP (QTS) – Head of Mathematics
Mrs E Sowden, BEd (Hons) – Mathematics
Mme HT Tulodziecki, BEd (Hons) – Head of Modern Languages
Mrs SA Watkiss, BA (Hons), PGCE – Director of Music
Mrs NJ Williams, BSc (Hons), PGCE – Year 3

Nursery and Pre-Prep Teaching Staff

Miss A Goodhew, BA (Hons), PGCE – Head of Key Stage 1, Year 2
Miss TN Monaghan, BSc (Hons), PGCE – Head of EYFS, Reception

Mrs A Appleby Ingram, BA (Hons) (QTS) – Pre-Prep
Mrs S Bolter – Pre-Prep Music
Mrs PA Browne, BSc (Hons), PGCE – Year 1
Mr D Clark, BSc (Hons), PGCE – Year 2
Mrs S Goodwin, BA (Hons), EYP – Nursery Manager
Mrs E Hudson, Dip Ed – Year 1
Mrs C Meredith, BA (Hons), MA, PGCE – Pre-Prep
Mrs SE Morton, BA (Hons), PGCE – Reception

Teaching Assistants 

Miss S Barman – Student Teacher
Mrs S Brown – Food Technology
Mrs R Diallo – LAMDA
Mrs SD Dillingham – Pre-Prep
Miss L Edwards – Pre-Prep, After School Club
Miss C Goulding – Nursery
Mr W Grogan – Sports Coach
Miss T Hannam-Daniels – LAMDA
Mrs CR Hargreaves – Nursery                   

STAFF LIST cont.

 

Teaching Assistants cont.

Mrs K Hudson – Swimming Coach
Miss H King – Nursery
Miss A Nichol – Student Teacher
Mrs V Sainsbury – Nursery and Pre-Prep
Miss L Scott – Student Teacher
Mrs S Skinner – Prep, After School Club
Mrs L Smith – Pre-Prep
Mrs G Starr – Nursery
Mrs M Taylor – Pre-Prep
Mrs EN Visser – Pre-Prep
Miss M Willingham-Curtis – Student Teacher
Mr T Yorke – Prep         

Peripatetic

Mrs E Bradbury – Learning Support
Mrs V Wakefield – Learning and Emotional Support Teacher
Mr M Bennett – Percussion
Mrs S Bolter – Saxophone, Clarinet, Flute
Mrs J Bowerman – Piano
Mr P Daish-Handy – Cello
Mrs K Dando – Violin
Mrs J Handy – Cello
Mrs S Holloway – Oboe
Mr M Hulmes – Guitar
Mr M Ings – Brass
Mr N Sissons – Piano
Mr K Stockley – Guitar
Mrs J Willcock – Voice

Administration

Mr RW Martin – Bursar
Mrs L Chaffey – Head’s PA
Mrs C Dickson – Marketing Secretary
Mrs S Fairfield – Financial Administrator
Mr RJ Hardyman – ICT Technician
Mrs J Jeremiah – Receptionist, Second-Hand Uniform Shop
Mrs JM Siggers – Admissions & School Fees Administrator
Mrs H Spring – Academic Administrator

Domestic

Miss CJ Stokes – Matron
Assistant Matrons – Mrs J Clayden | Mrs H Corben | Mrs S Heffer

Kitchen
Mrs SM Jones – Catering Manager
Mrs S Baker – Chef
Mrs J Andrews | Miss J Leach | Mrs WA Roberts | Mrs P Samways | Mrs R Samways Miss L Stafford | Mrs C Thomas | Miss N Willis  

School Buses
Mr T Adams | Mr M Barter | Mr D Beck | Mr LCS Frost | Mr MR Giles | Mrs ML Gillingham | Mr D Homer | Mr D Morgan | Mr P Whitmarsh | Mr S Wilkinson

Maintenance

Mr KR Randle – Clerk of Works
Mr P Dearlove | Mr A Hargreaves | Mr S Ward